Životné náklady počas štúdia v Anglicku

Životné náklady v Anglicku sú v porovnaní so Slovenskom samozrejme vyššie. Na druhej strane však platí, že neporovnateľne vyššie sú aj príjmy. Väčšina zahraničných študentov si svoje náklady pokrýva brigádami či pracou na polovičný úväzok. Rovnako ako vo väčšine krajín tak aj vo Veľkej Británii môžu študenti využívať rôzne zľavy a tak ušetriť na svojich výdavkoch. 

Ako zahraničný študent na britskej univerzite máš možnosť si vybaviť kartu NUS Extra (NUS Extra card), ktorá študentom poskytuje výhodné zľavy na knihy, hudbu, oblečenie, stravovanie, zábavu a mnoho ďalších. Využiť môžeš aj u nás veľmi populárnu ISIC kartu. Výška Tvojich mesačných nákladov závisí najmä od Tvojho štýlu života a miesta štúdia, napríklad hlavné mesto Londýn je oproti menším mestám drahšie až o 50%, ale príjmy sú tam zase podstatne vyššie. 

 

Mesačné náklady

Strava (200 - 300 GBP, Londýn 350 GBP)

Veľkú úlohu hrá to, koľko potravín nakupuješ, či nakupuješ v lacných supermarketoch, a či sa stravuješ v školskej jedálni alebo si varíš doma. Práve na jedle sa dá v zahraničí ušetriť úplne najviac.

Ubytovanie (400 - 450 GBP, Londýn 400 - 800 GBP)

Študent si môže vybrať, či využije internátne ubytovanie poskytované priamo školou alebo dá prednosť privátnemu ubytovaniu, ktoré spravidla zdieľa s viacerými študentami. Pre viac informácií kliknite na ubytovanie v Anglicku.

Doprava (50 - 60 GBP, Londýn 80 GBP)

V Londýne Oyster card pre zóny 1-2 stojí 87 libier. Ak bývaš blízko školy, na presun môžeš využiť bicykel, ktorý je medzi študentami veľmi populárnym dopravným prostriedkom.

Telefón s internetom (10 - 30 GBP)

V Anglicku pôsobí celý rad rôznych operátorov, ktorí ponúkajú tarify od pár voľných minút až po neobmedzené volanie s internetom.

Študijné materiály (10 - 30 GBP)

Väčšina kníh je dostupná online v PDF alebo v školskej knižnici.

Oblečenie, kultúra, voľný čas (100 GBP, Londýn 130 GBP)

Zábava 

Jedno pivo Ťa v Anglicku vyjde na 6 GBP a lístky na miestny koncert na 18 GBP.

Celkom

770 - 970 GBP (Londýn 980 - 1420 GBP)

Štúdium v Anglicku, Univerzity v Anglicku, práca v Anglicku 5/5 3
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.