Dá sa zobrať študentská pôžička na september 2021 aj po Brexite?

Všetci nadšenci štúdia v UK, vrátane nás v IP sme mali hlavu v smútku po potvrdení informácie, že dostupnosť študentskej pôžičky na financovanie štúdia na špičkových britských univerzitách sa končí a ktokoľvek bude chcieť začať štúdium v septembri 2021 si už bude musieť hľadať iný zdroj financovania (väčšinou vlastné zdroje).

Existuje však jeden spôsob ako si túto možnosť udržať! Volá sa to pre-settled status a informáciu si môžete overiť tu https://www.gov.uk/student-finance/eu-students

Ak teda začína môj kurz po 1.8.2021 musím mať buď settled resp. pre-settled status aby som mal stále tzv. Home fees a zároveň mohol požiadať o Student Finance. Settled status je minimálne 5 rokov v UK, to je pre väčšinu záujemcov nereálna podmienka, ale pre zisk pre-settled statusu je potrebné vycestovať do UK do 31.12.2020 do 23.00. Tejto informácie sa chytilo niekoľko študentov, ktorí plánujú svoje štúdium v UK od septembra 2021 a chystajú sa urobiť si "predsilvestrovský výlet" do UK. Následne budú mať až do 30.06.2021 možnosť požiadať o pre-settled status a podľa oficiálnych informácií na stránke https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status by na účel žiadosti mohol postačovať jediný dokument a tým môže byť aj letenka.

Samozrejme aj my tento spôsob pokladáme za minimálne mierne "špekulatívny" a nič nie je garantované, zároveň cestovanie v tejto dobe má svoje obmedzenia, ale ak sa jedná o tisíce libier a možnosť si celé štúdium vykryť zo zdrojov britskej vlády, tak niektorí študenti sú ochotní do toho ísť...

Každý sa musí rozhodnúť za seba, keďže ako všetci vieme, táto doba má aj iné nástrahy a výlet do UK sa aktuálne spája aj s potrebou 14 dňovej karantény, kde podľa nových pravidiel (od 15.12) je možné na 5. deň absolvovať (platený) PCR test v súkromnom testovacom centre a po negatívnom výsledku karanténu ukončiť.

 Nám sa však zdalo, že by ste tento "nápad" pár študentov mali minimálne poznať ak už o ňom neviete od iných!

Štúdium v Anglicku, Univerzity v Anglicku, práca v Anglicku 5/5 3
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.