Ako mi spadla sánka na Coventry University!

Musím priznať, že na podobné služobky som minulé roky podsúval svojich zamestnancov, keďže u mňa silno pôsobil faktor strachu z lietania. Tento rok však bol dosť zlomový a nalietal som viac, ako za posledných 10 rokov. Austrália, USA, Fínsko a naposledy Portugalsko úplne zmazalo moje obavy a tak som sa na prezentácii Coventry University na našom IP Workshope v Cascais v Portugalsku asi za 10 sekúnd rozhodol, že o týždeň letím do UK a idem to teda omrknúť aj na vlastné oči, keďže trojnásobný nárast nášho počtu prihlášok od UK mi jednoznačne potvrdil, že univerzitné štúdium v UK sa stalo jedným z nosných produktov v portfóliu INFORMATION PLANET.

 Tak som si to dosť narýchlo naplánoval a keďže sa v rovnakom termíne konal v Londýne aj tenisový turnaj Majstrov ATP Finals, rozhodol som sa spojiť príjemné s užitočným a zobrať na výlet aj moje 2 tenistky. Síce museli so mnou ráno skoro vstávať, ale myslím, že zážitok zo zápasov Nadala a Djokoviča to určite nahradil.

 

Coventry University – najpredávanejšia univerzita v našej ponuke...  

Tak sme sa v utorok 12.11.2019 vybrali na celkom strastiplnú cestu autom z Londýna do Coventry (vlak je pohodlnejší a si tam za cca. hodinku). Dorazili sme tam cca. o 10.30 a prvé, čo som chcel vidieť na vlastné oči je úžasná Engineering budova, ktorú má Coventry na takmer každej svojej marketingovej fotke. Musím priznať, že realita nesklamala a futuristická budova pripomínajúca vesmírnu loď je rovnako fascinujúca aj naživo. Tam sa aj začala naša cca. 2 hodinová prehliadka univerzity, ktorú nám robila sympatická Paige, ktorá, keďže pochádza priamo z Coventry, bola tou najlepšou možnou reklamou na toto veľmi zaujímavé mesto s jednou z najlepších univerzít v UK. Takže začali sme hneď zostra a zašli sme sa pozrieť priamo do suterénu budovy, kde je dominantou vojnová stíhačka, ktorú má univerzita k dispozícii na výuku leteckých inžinierov. Okolo stredového priestoru, kde okrem stíhačky nájdete super moderné letecké simulátory, jeden z dvoch Formula 1 simulátorov v Európe a niekoľko modelov športových áut, ktoré študenti priamo stavajú, nájdete niekoľko učební vybavených najmodernejšími Macbookmi v počte niekoľko desiatok, ak nie stovák. Tam nám teda padla prvýkrát sánka a moja dcéra len podotkla, že na ich škole na Slovensku nefunguje pol roka internet a ani sa im nesníva, že by mali čo i len jeden takýto počítač k dispozícii. Zároveň som si spomenul na študenta, ktorého som konzultoval cca. týždeň pred cestou, ktorý mi hovoril, že študuje na Slovensku strojarinu, ale za 3 roky nevidel sústruh ani raz...V Coventry by mu asi rovnako ako mne spadla sánka, keďže vybavenie tejto fakulty bolo pre nás, zvyknutých na slovenskú realitu, ako z inej planéty. A to sme len začali...

                  

 

Lanchester Library

 Následne sme sa presunuli do vedľajšej budovy, ktorou je Lanchester Library. Moderná knižnica s oddychovými zónami na rôznych poschodiach, elektronicky riadenými posuvnými regálmi, kde si navolíš knihu a regál sa odsunie a vysvieti daný titul, bola tiež zážitkom. Bolo vidieť, že je aj obľúbeným miestom študentov, keďže na každom poschodí sme ich našli množstvo, väčšinou zahĺbených do štúdia alebo pracujúcich na skupinových projektoch v špeciálne odhlučnených boxoch s projektorom a veľkým screenom.

 

 

Coventry Business School

Hneď vedľa knižnice sa nachádza budova Coventry Business school, kde je hneď na prízemí unikátna miestnosť, ktorá je simuláciou reálnej akciovej burzy tzv. Trading floor, kde idú reálne akciové hodnoty a jediný rozdiel je v tom, že výsledky im idú o 5 minút neskôr, ako reálne ceny akcií. Zároveň stena budovy zobrazuje pozíciu Coventry University v rebríčku univerzít podľa úrovne Teaching Excellence, kde patrí Coventry 2. miesto v rámci celého UK a v tomto rebríčku dokonca predstihli aj Oxford a Cambridge! To len zvýrazňuje, ako skvele táto škola pracuje vo vzťahu učiteľ a žiak.

 

                           

 

Môj highlight – Student Hub

 

To, čo som už videl v množstve videí z tejto zaujímavej školy bol tzv. Student Hub, čo je v podstate miesto, kde sa študenti stretávajú na rôzne univerzitné akcie, ale aj obedy, resp. na kávu. Aj ja som to s dievčatami otestoval a najedli sme sa fantasticky za 4.50 GBP, čo bola asi rovnaká cena ako bežné denné menu na Slovensku. Dievčatá hlavne híkali nad faktom, že v Student Hube majú študenti vlastné kino! Hneď vedľa reštaurácií sme objavili aj Career Centre, ktoré pomáha študentom uplatniť sa či už počas štúdia, alebo po jeho ukončení. Túto kľúčovú službu univerzity pochválil aj Tomáš, náš študent, ktorý momentálne študuje Computer Science a spomínal, že práve Career Centre a ich množstvo kontaktov na reálne firmy a organizácie mu môže otvoriť cestu k možnostiam, o ktorých možno ani nesníval.

 

 

Centrum mesta – 10 minút peši

Hneď vedľa Student Hubu sa ozýval čulý stavebný ruch a obrovská stará budova by sa do budúceho leta mala premeniť na priestranný študentský park plný zelene. Videli sme len vizualizáciu, ale vyzeralo to úžasne. Naša prehliadka pokračovala prezretím si dominanty Coventry a to ich historickej katedrály, ktorá bola takmer celá zničená bombardovaním v 2. svetovej vojne a ako memento ju v takomto stave aj zachovali a vedľa nej postavili modernú novú katedrálu.

Keďže účelom cesty bolo zistiť reálne možnosti pre študentov, prešli sme si aj centrom mesta (od univerzity sme prešli maximálne 10 minút peši) s množstvom barov a klubov, kde chodia študenti za zábavou. Každý týždeň je párty aj v Student Hube, takže nudiť sa určite nebudete!

 

 

 

 

Faculty of Health and Life Sciences – ďalšia zastávka na našej „Sánka dole“ prehliadke.

Paige nás nakoniec priviedla do novučičkej budovy Faculty of Health and Life Sciences, kde sme sa znova nevládali čudovať, čo všetko dokáže mať univerzita k dispozícii. O vybavení ultramoderného športového centra básniť ani nemusím, ale spomeniem to, čo nás zaujalo asi najviac. Paige totiž spomenula, že v rámci budovy majú 2 typické English houses. Na prvé počutie som netušil, o čom hovorí.  Keď sme tam vstúpili, tak na 2 podlažiach bol plne vybavený dom s obývačkou, spálňami, kuchyňou a kúpeľňou. Dom slúži pre študentov ako simulácia reálneho prostredia napríklad pacienta s postihnutím, kde majú možnosť simulovať asistenciu pri všetkých reálnych životných situáciách. Celá budova vie v prípade potreby plniť úlohu plnohodnotnej nemocnice, tak si asi viete predstaviť, že to vybavenie, ktoré tam študenti majú k dispozícii im umožňuje vyskúšať si takmer všetky možné scenáre, s ktorými sa potom v praxi budú stretávať. Highlightom je obrovské Science Lab, kde bolo investované cez 200 miliónov libier a umožňuje plnohodnotnú vedeckú prácu viac ako 200 študentom naraz. Sánka dole asi po 10 x za 2 hodiny.

 

 

Stretko s Julkou a Tomášom – dobré pocity na záver

Na záver sme ešte dali stretko s Julkou a Tomášom, našimi študentmi, ktorí si Coventry vybrali aj na základe ich osobnej návštevy, ktorú sme im cca. v máji tohto roka sprostredkovali. Obaja potvrdili, že svoje rozhodnutie vôbec neľutujú a Julka dokonca spomínala, že pod tlakom otca začala študovať najprv na univerzite v Nórsku, ale po 2 týždňoch odišla a tvrdí, že napriek tomu, že Nórsko má skvelé školy, tak s kvalitou Coventry sa to nedá porovnať. Skvelý pocit na záver, pár spoločných fotiek a pocit, že ak by som mal cca. o 20 rokov menej, tak viem presne, kde by som chcel študovať. Paige nám ešte nahrala krátky video pozdrav a vysvetlila ešte jeden kľúčový fakt pre Coventry University. Doslova mi povedala, že ak máme študentov, ktorí sa chcú vydať skôr na vedeckú, či akademickú dráhu, tak Coventry nie je pre nich dobrá voľba a majú si radšej zvoliť jednu z tzv. Research Universities. Coventry je hrdým členom kategórie tzv. Modern Universities, kde sa neskutočným spôsobom prepája teória s praxou, vyučujú tu často profesionáli z praxe a študent absolvuje za celé štúdium množstvo reálnych projektov. Výsledkom je 96 % employability, čiže 96% študentov si do 6 mesiacov od skončenia školy nájde uplatnenie a má nielen titul, ale aj reálne schopnosti. A to je tá najcennejšia investícia, ktorú môžeš pre svoju budúcnosť urobiť.

 

Áno, v UK sa za vzdelanie platí, ale keď je protihodnotou to, čo som tu v Coventry na vlastné oči videl, tak som presvedčený, že je to je investícia s niekoľkonásobnou návratnosťou a ak za to nemusíš vopred zaplatiť ani cent a všetko si vykryješ férovou pôžičkou, ktorú splácaš len keď dobre zarábaš, tak je to v podstate investícia bez rizika!

 

Videl som už množstvo škôl v Dánsku, Holandsku, Kanade, či Austrálii, ale vybavenie, ktoré má k dispozícii Coventry bolo niečo, čo sa nedá nazvať inak ako – SÁNKA DOLE...

 

Martin Herdický - majiteľ INFORMATION PLANET

 

            

 

 Video pozdrav od Paige z medzinárodného oddelenia Coventry University

  

Štúdium v Anglicku, Univerzity v Anglicku, práca v Anglicku 5/5 3
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.