ROZHOVOR: Aké je štúdium nultého ročníka na univerzite v Anglicku?

ROZHOVOR : AKÉ JE ŠTÚDIUM NULTÉHO ROČNÍKA NA UNIVERZITE V ANGLICKU?

Sylvia sa pred časom spoločne s priateľom Pavlom rozhodla pre štúdium v zahraničí. Pôvodný plán bol Dánsko, ale vďaka predchádzajúcej skúsenosti so životom v Anglicku si nakoniec vybrali štúdium v univerzitnom meste Cambridge, konkrétne na Cambridge Ruskin International College (CRIC). Prečítaj si, ako toto rozhodnutie spätne hodnotí, aký je študentský život v jednom z najdrahších miest a čo im nultý ročník priniesol.

Prečo práve štúdium v Anglicku na CRIC?

Dali sme prednosť štúdiu v Anglicku pred Dánskom, nakoľko sme s Anglickom už mali skúsenosti a vedeli sme, že aj s najnižšou mzdou sme schopní sa tam uživiť. O Dánsku sme si istí neboli. CRIC bola jasná voľba, nakoľko nebolo mnoho miest, kde by školy ponúkali nultý ročník. Vzhľadom na priateľove známky na strednej škole a jeho úroveň angličtiny sme si museli povinne prejsť najprv nultým ročníkom, ktorý nám bol odporúčaný.

Využila si služby Information Planet. S čím ti pomohla agentúra? 

Information Planet sme objavili náhodou, keď sme surfovali po internete s predstavou, že by sme mohli vyskúšať štúdium v zahraničí. Ani jeden z nás tomu veľmi neveril, ale bola to výzva, ktorú sme chceli podstúpiť. Nielenže nám pomohli so všetkými prihláškami, skúškami a dokumentmi potrebnými pre nástup na univerzitu, ale pomohli nám splniť si sen, ktorý sme si ani netrúfli nahlas vysloviť. Keď som v 14.rokoch hľadala informácie o štúdiu v Cambridge, ani ma nenapadlo, že tam raz budem naozaj študovať. A za to sme Information Planet nesmierne vďační. 

 

Prečo si si zvolila nultý ročník radšej, než klasický prvý ročník? 

Ako som sa už zmienila, nemali sme na výber. Pavol zmaturoval hlavne vďaka hromade šťastia a angličtina mu tiež veľa nehovorila. Bez nultého ročníka by sa na univerzitu nedostal. Je to výborná možnosť, ako sa dostať na univerzitu a to aj s mizernou úrovňou jazyka či známkami, ako to bolo u Pavla. Ten mal ale obrovské nadšenie pre štúdium v zahraničí a počas prvého roku a z neho stal jeden z najlepších študentov v ročníku.

 

Spomínaš si na podmienky pre prijatie?

Podmienky pre prijatie vyzerali byť reálne. Na známkach nezáležalo, šlo len o jazykové schopnosti. A ani na tie neboli nejaké zvlášť vysoké nároky. Písomné skúšky, video rozhovor, eseje, testy, to bolo asi všetko. Dodnes sa na univerzite niekedy stretnem s pár ľuďmi s tak biednou angličtinou, že sa mi tomu ani nechce veriť. Ale je pravda, že za pochodu človek nasaje ten jazyk veľmi rýchlo. 

 

Ako prebieha nultý ročník? 

Nultý ročník je proste college. Takže to nie je ešte univerzita, ale skôr taký rok na strednej. Nevenovali sme sa ešte odboru, ktorý sme si vybrali, ale mali sme predmety všetkých druhov, ktoré nás pripravili na univerzitu, ako napríklad angličtina, matematika, chémia, fyzika, biológia, kritické myslenie a pod.

 

Hodnotíš nultý ročník ako dobré rozhodnutie?

Nultý ročník hodnotím pozitívne. V Pavlovom prípade bol samozrejme nevyhnutný, tam nebol dôvod váhať. Kvôli predchádzajúcim známkam a jazykovej úrovni by to bez toho nešlo. Je to výborná možnosť aj pre študentov s nižšími predpokladmi na štúdium v angličtine. Moja angličtina bola dostačujúca na to, aby som hneď nastúpila na univerzitu, takže som mala možnosť nultý ročník preskočiť. Neurobila som to aj napriek tomu, že som ho úplne nepotrebovala, takže ďalší rok štúdia bol potom pre mňa potom oveľa jednoduchší. Samozrejme, záleží na tom, ako sa na to človek cíti a aké má možnosti.

 

Cambridge je drahšie mesto. Ako sa tam zháňa a koľko stojí ubytovanie? 

Študentský život v Cambridge je kolotoč. Cambridge je svetoznáme mesto a tým pádom aj jedno z najdrahších. Keď sa ako študenti živíte sami, musíte sa proste obracať. Napadlo nás aj vymeniť mesto za lacnejšie, ale predsa len... Cambridge je proste Cambridge. Na druhej strane je ale anglický plat dosť vysoký na to, aby ste sa tam uživili aj ako študenti. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nejde o to, že by ste ako študent pociťoval nejaké problémy uživiť sa. To zase nie. Skôr ide o to, že si po čase uvedomíte, že aj keď ste stále v jednom kolotoči, na účte to veľmi nie je vidieť.

 

Študenti sa často boja o prácu. Aké sú tvoje skúsenosti? 

O prácu nie je núdza. Ideálna práca je reštaurácia alebo pub, kde sa dá pracovať večer, dajú sa tam zarobiť celkom slušné peniaze a väčšinou tam máte aj možnosť stravovať sa, takže nemusíte veľa variť. My sme prvý rok pracovali 20 hodín týždenne a to nám stačilo. Časom sme zistili, že 35 hodín týždenne mimo skúškového obdobia v pohode zvládneme, takže už sme pracovali viac. Poznám však aj študentov, ktorí pracujú na plný úväzok a zvládajú to. Skrátka, nič nie je tak horúce, ako keď sa to uvarí. Hlavné je fakt chcieť, všetko ostatné potom ide samo. 

 

Už si v Cambridgi druhý rok. Ako spätne hodnotíš tvoje rozhodnutie študovať na univerzite v Anglicku?

Stojím si za tým, že to bolo najlepšie rozhodnutie v živote. Splnili sme si sen a dokázali niečo, čo sa zdalo byť nereálne. S odstupom času vidím, že sa motivácia tak trocha stráca, pretože človek upadne do stereotypu a to už nie je také dobrodružstvo ako na začiatku. Stále sa na to ale dívam očami "zvonku" a vidím, aké úžasné to vlastne je.

 

Štúdium v Anglicku, Univerzity v Anglicku, práca v Anglicku 5/5 3
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.